
Не останаха хора без позиции по събитието от миналата седмица -- експлозиите край Челопечене. Масата бе облъчвана от новинарските шоу програми на bTV, Канал 1, NTV, които се надпреварваха за сензации и за екслузивни интервюта в търсене на истината. Не бяха уплашени очевидци, не бяха прелитащи хеликоптери, не бяха пресконференции на живо, не бяха едни угрижени журналисти. Разбира се, това им е работата на журналистите -- да отразяват събитията, да информират населението. Но ми се струва, че главното беше да произведат все по-вълнуващи и по-сензационни новини. Единствено съвсем в края на отминаващата сензация телевизиите публикуваха телефони за информация за гражданите, като да допълнят съдържанието на инфошоутата си. Вижте и поста ми по темата какво казваха и не медиите за случилото се.
Едно нещо беше обаче повсеместно -- всеобщата ненавист и искането на оставка. Оставката на Емел Етем. Как се стига до това? Ето как аз виждам нещата.
- Медиите (и очевидци) обявяват, че нещо се случва край североизточната част на София. Сутринта са чути и усетени силни експлозии, които не спират. Има изпочупени врати и прозорци, както и напукани мазилки и стени в селищата експлозиите.
- Медиите започват да спекулират и произвеждат сензация. Какво по-емоционално събитие от експлозии без ясна и потвърдена информация?
- Бойко Борисов си върши работата като кмет на община според чл. 65, ал. 1 от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ). Медиите го обичат и подкрепят. Популизмът е на почит в България, особено евтиният, защото е лесно разбираем и без много сложни анализи сутрин или вечер пред телевизора.
- Отново се връщаме на „случващото се“. То е някакъв вид криза, бедствие, авария, нещо извънредно. По стара българска традиция се търси кой е отговорен. По още по-стара българска традиция не се мисли особено и се предполага, че отговорен трябва да е някой за бедствията и авариите. Хм-м-м... кой може?
- Еврика! Нали имаме Министерство на извънредните ситуации? И ако това не е извънредна ситуация, какво е! Емел Етем, Емел Етем... Тя е отговорна, мамицата ѝ! Защо не се показва? Къде се е скрила пак? Тя трябва да се появи на часа и да действа, да информира хората. Иначе за какво е това министерство? Линчуване, оставки!
Тук идва наяве невежеството на българския гражданин, който не чете законите, също както и журналистите. А според закона (чл. 67 от ЗЗБ) министърката има точно определени отговорности -- най-вече координационни и организационни.
Чл. 67. от ЗЗБ: Министърът на държавната политика при бедствия и аварии осъществява дейностите по гражданска защита и защита на населението при бедствия, като:
1. координира планирането и изпълнението на дейностите по защитата при бедствия;
2. координира и контролира изпълнението на Национална програма за защита при бедствия и годишните планове за изпълнението й, плановете за защита при бедствия и плановете за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи;
3. организира разработването на методики за оценка на риска от бедствия съвместно с компетентния с оглед характера на бедствието министър или ръководител на ведомство;
4. контролира изпълнението на превантивни мерки за защита на населението относно потенциално опасните обекти и дейности;
5. анализира ефективността на единната спасителна система;
6. внася в Министерския съвет ежегоден доклад за състоянието на защитата при бедствия;
7. осъществява международното сътрудничество в областта на гражданската защита и гражданското военно аварийно планиране.
Няма съмнение, че Министерството на извънредните ситуации (МИС) има отговорност за информиране на гражданите за опасностите. Но няма и съмнение, че си е свършило работата според закона. В случая Емел Етем или който и да е друг от „Гражданска защита“ нямат право да изнасят информация първи, защото става дума за военен обект, както гласи чл. 85. Както обясняват и от самото министерство.
Чл. 85. от ЗЗБ: Органите по чл. 82 [става дума за МИС, МВР, „Гражданска защита“] не осъществяват своята дейност:
1. в обекти на подземната минна промишленост, в обекти от енергетиката - АЕЦ, мрежи високо напрежение, в обекти на Министерството на отбраната и на Министерството на вътрешните работи;
2. извън вътрешните морски води.
Оставките в случая трябва да си подадат хора от Министерство на отбраната, чийто обект е складът с боеприпаси, или съответните кметове на общини и области, които са пряко отговорни за грижата за населението. Но популизмът, всеобщата експертност (за политика, спорт и музика) и насъскването срещу политици са сред чертите на нашето общество. И то от най-изявените.
Имаше един графити надпис в Белград, който гласеше „Мислете с главите си, не с телевизорите.“ Медиите рядко предлагат обективна картина. Независимо от броя на телевизиите, радиата, вестниците, различните информационни агенции, изкривяването е повсеместно -- към сензация и продажба на рекламно време или пространство. Сравнително рядко към разкриване на истината, още по-рядко към показването на различни гледни точки.
Обновено: Добавям още две публикации, които според мен успяват да представят малко по-стегнато и хладно ситуацията:
И още нещо: разбрах, че има и Закон за управление при кризи, който, изглежда, се препокрива в голямата си част със Закона за защита при бедствия. Изобщо законотворците ни много са умували какво да сътворят, за да предпазят населението и държавата, че чак са се и повторили. Добре, щом имаме два закона, защо тогава институциите оставят впечатлението, че не успяват да работят гладко според тях? Необходим е граждански натиск за преразглеждането на тези закони и на работата на отговорните институции.